Mit CV kort fortalt:

Personlige data
- 1942 Født i Rødding, Sønderjylland, gift med Inger som jeg har to børn med

Teoretisk uddannelse
- Cand. merc. (dat),
- PRINCE2 Foundation eksamen,
- Intensivt fagligt engelskkursus i Leamington, England,
- Studievejledereksamen,
- Faglærereksamen i EDB,
- HD i Organisation

Praktisk erfaring

A. 2014 - ikke afsluttet
- Selvstændig konsulent


B. 2001 – ikke afsluttet
Medlem af censorkorpset i datalogi

- Censor på specialer DIKU, RUC
- Censor på bachelorprojekter DIKU, RUC, AAU
- Censor på projekter og semesteropgaver DIKU, DTU, RUC, AAU, SDU

C. Ansættelse på IT-Universitetet i København i perioden januar 2000 til september 2014 med følgende delforløb:

I. maj – juli 2005

-
Gæsteforelæser på George Mason University, Fairfax Washington DC.
-
Gæstelærer på Howard Community College under sommersemestret juni/juli 2005.

II. 01. sep. 2007 – juni 2010

Ansat som
Videnskabelig assistent ved IT-universitetet i København.
- Samme arbejdsopgaver som under Ekstern lektor
- Desuden overtaget kursusmodulerne Virksomhedssystemer i efteråret 2008 og SundhedsIT – IT-arkitektur og netværk foråret 2009. Begge kurser kraftigt restruktureret og udbygget med hensyn til indhold og litteratur.

III. 01. jan. 2000 – okt. 2014

Ansat som
Ekstern lektor ved IT-universitetet i København.
- Nyudviklet kursus, som jeg efterfølgende skal undervise på. ”Innovative forretningsmodeller med mobile enheder” i forårssemestret 2012
- Gennemført undervisning på Kursusmodul Organisation og Teknologi (IORG) forårssemester 2007
- Gennemført undervisning på Kursusmodul IT-projektledelse (ITP) siden ansættelsen
- Deltaget i det såkaldte ”Gentænkningsudvalg” som vedrørte forsøg på effektivisering og samkøring af forskellige projektledelseskurser på IT-Universitetet
- Foreslået nyt kursusmodul i IT-strategi i 2002 og efterfølgende udviklet og undervist på kursusmodul IT-strategi (ITST)
- Foreslået ny kursusmodul i IT-organisation og efterfølgende deltaget i udvikling af kursusmodul ”Udvikling og forandring i organisationer” (UFO)
- I hvert enkelt semesterforløb gennemført vejledning af projekter og specialer

D. 01. jan. 1982 – 31. okt. 2004
Ansat som
Handelsoverlærer ved Niels Brock – NB, EDB-skolen i København. Deltog i 1986 starten af en ny afdeling på Ellebjergvej.
Begge steder med følgende arbejdsområder:
- Undervisning på både dansksprogede og engelsksprogede hold.
- Kursusudviklingsarbejde og pædagogisk udvikling
- Udvikling af internationalt samarbejde
- Udarbejdelse af forslag til nye retninger af datamatikeruddannelsen

E. 1979 – 1982 Chefkonsulent hos Philips Data Systemer A/S.

F. 1977 – 1978 Lærer på Specialskolerne, merkonomstudiet i Hillerød i fagene Data 1 og Data 2.

G. 1975 – 1979 Ansat som Datachef på Det Danske Stålvalseværk A/S (DDS).

1974 – 1975 Freelance konsulent.
1972 – 1974 EDB-konsulent og Projektleder hos Emilius Møller A/S NCR.
1972 – 1972 Systemkonsulent hos International Computers Ltd. A/S (ICL).
1968 – 1971 EDB-assistent og konsulentassistent i A/S Regnecentralens Rialto afdeling.
1967 – 1967 Programmør (COBOL og RPG) i Danmarks Statistik.

Se Uddrag af censoropgaver
her
Se det detaljerede CV her